آموزش های فنی و حرفه ای باید توسعه یابد . (مقام معظم رهبری) ************************ این بخشهای مربوط به فنّی‌حرفه‌ای را باید تقویت کرد، باید افزایش داد.(مقام معظم رهبری)

JUX Mega Menu - модуль joomla Видео

به مناسبت هفته ملی مهارت؛ یادواره شهدای فنی و حرفه ای خراسان جنوبی برگزار می شود

به مناسبت هفته ملی مهارت؛ 
یادواره شهدای فنی و حرفه ای خراسان جنوبی برگزار می شود
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی از ارائه یک میلیون و ۵۴ هزار نفر ساعت آموزش در مراکز دولتی طی چهار ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: به مناسبت هفته ملی مهارت یادواره شهدای خانواده آموزش فنی و حرفه ای استان برگزار می‌شود.
 

به گزارش  روابط عمومی فنی و حرفه ای زیرکوه به نقل از خبرنگار خبرگزاری شبستان بیرجند، حسین خوش آیند امروز (1 مرداد) در دیدار مدیران، مربیان و کارکنان اداره کل فنی و حرفه ای به مناسبت هفته ملی مهارت با نماینده ولی فقیه در استان اظهار کرد: مهمترین رسالت فعالیتهای این اداره کل آموزش و مهارت آموزی است.

وی افزود: در حال حاضر 19 مرکز ثابت و شعب شهری در قالب 93 کارگاه  ثابت و 510 حرفه آموزشی در بخش دولتی  و 162 آموزشگاه آزاد با 280 حرفه آموزشی در بخش غیردولتی در استان فعالیت می کنند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه جامعه هدف  این اداره کل تمامی کارجویان، روستاییان، دانشجویان، زنان خانه دار، سربازان، دانش آموزان و شاغلین صنایع و صنوف هستند، عنوان کرد: در سال گذشته 3 میلیون و 636 هزار و 777 نفر ساعت در بخش های دولتی آموزش دیدند.

خوش آیند ادامه داد: همچنین طی چهار ماهه نخست سال جاری بیش از یک میلیون و 54 هزار نفر ساعت آموزش های مهارتی را فرا گرفتند.

وی با بیان اینکه سرانه آموزش مهارتی در کشور 1.8 نفر است اما در خراسان جنوبی این سرانه 4.8 نفر است، گفت: طی سال گذشته در حوزه آموزش های بخش دولتی تعداد 20 حرفه آموزشی جدید به آموزش های استان اضافه شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال گذشته یک میلیون و 584 هزار و 403 نفر ساعت آموزش در آموزشگاه های آزاد استان ارائه شده، عنوان کرد: طی چهار ماهه نخست امسال نیز 347 هزار و 582 نفر ساعت از آموزش های فنی و حرفه ای در بخش غیردولتی بهره‌مند شدند.

خوش آیند یادآور شد: در سال گذشته تعداد 25 مجوز فعالیت آموزشگاه های آزاد در سطح استان صادر شده است و مراکز آزمون الکترونیکی آنلاین در سطح شهرستان‌های بیرجند، فردوس، قاین و بشرویه راه اندازی شده و در سال جاری نیز راه اندازی مراکز آزمون آنلاین در شهرستانهای نهبندان، طبس و درمیان در دستور کار است.

وی با اشاره به اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی بیان کرد: سهم خراسان جنوبی برای مهارت آموزی این طرح سال گذشته 560 نفر بود که با تلاش همکاران 691 نفر در قالب این طرح آموزش دیدند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه سهمیه استان در این در طرح امسال 580 نفر است، افزود: کنون 218 نفر را در قالب اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی در کارگاه های اصناف و صنایع ساماندهی شدند.

خوش آیند ادامه داد: تعهد فنی و حرفه ای استان در آموزش و آزمون بخش پادگانی در سال گذشته 2 هزار و 685 نفر بوده است که در این راستا 3 هزار و 916 نفر آموزش دیدند.

به گفته وی مسابقات ملی مهارت هرساله در سه مرحله شهرستانی، استانی و کشوری برگزار می شود و امسال درهجدهمین دوره این مسابقات در نهایت 12 نفر از استان در 9 حرفه شغلی به مرحله کشوری اعزام شدند و توانستند در 5 حرفه صاحب مدال طلا و نقره و دیپلم افتخار شوند.  

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به طرح خرید تجهیزات با هدف بروزرسانی کارگاه های آموزشی، گفت: در این طرح  با اعتباری یک میلیارد و 110 تومان کارگاه های آموزشی تجهیز و بروزرسانی شدند.

خوش آیند به 5 پروژه عمرانی در دست اقدام اداره کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر این پروژه ها دارای پیشرفت فیزیکی 47 درصدی هستند که امیدواریم بخشی از این پروژه ها امسال به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به برنامه های اداره کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در هفته ملی مهارت، گفت: یادواره شهدای خانواده آموزش فنی و حرفه ای  استان در روز چهارشنبه 3 مردادماه جاری برگزار می شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی  ادامه داد: افتتاح نمایشگاه مهارت و اشتغال، افتتاح 27 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای، افتتاح همزمان مرکز الکترونیکی سنجش مهارت نیروی کار در شهرستان های فردوس، قاین و بشرویه و تجلیل از برترین های مهارت آموزی از دیگر برنامه ها به مناسبت هفته ملی مهارت است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: مسئولان زمینه اشتغال مهارت آموختگان فنی و حرفه‌ای را فراهم کنند

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: 
مسئولان زمینه اشتغال مهارت آموختگان فنی و حرفه‌ای را فراهم کنند
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با تاکید بر اهمیت و ارزش آموزش‌های فنی و حرفه ای، گفت: باید مسئولان فعال باشند و با حرکت جانانه زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و مهارت آموختگان فنی و حرفه‌ای را فراهم کنند تا بیکار نمانند.
 

به گزارش  روابط عمومی مرکز زیرکوه به نقل از خبرنگار خبرگزاری شبستان بیرجند، آیت الله سید علیرضا عبادی امروز (1 مرداد) در دیدار با مدیران، مربیان و کارکنان اداره کل فنی و حرفه ای استان به مناسبت هفته ملی مهارت اظهار کرد: تشکیلات فنی و حرفه‌ای بسیار ارزشمند است چرا که در گذشته افراد برای فراگیری شغلی باید سالها تحت عنوان شاگرد کار می‌کردند اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با سرمایه‌گذاری به گونه‌ای تعبیه شده که زمینه آموزش علمی و عملی جوانان و شهروندان فراهم شده است.

وی با بیان اینکه کاربرد فعالیت های دانشگاه‌ها به لحاظ نظری است اما فعالیت های فنی و حرفه‌ای به لحاظ عملی انجام می‌شود، گفت: حرفه و فن امری بسیار مهم و با ارزشی است که همیشه کارایی دارد و می‌توان همه جا آن را به کار گرفت.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خطاب به کارکنان و مربیان فنی و حرفه ای استان، افزود: آنچه از مهارت توسط شما جامعه مخاطب به دست می‌آورد از اثر پدر برای او بهتر و مهمتر است.

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه باید با مشاوره و آشنایی به منطقه آنچه از فنون و حرفه‌های بالفعلی که در این منطقه ایجاب می‌کند توسعه یابد، عنوان کرد: فنی و حرفه ای باید در مهارت آموزی استعدادهای بومی را در نظر بگیرد و مردم را با حرفه‌هایی آشنا کند که در آینده هر چه این ظرفیت به فعلیت برسد نیروی آن نیز وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اهمیت و ارزش آموزش‌های فنی و حرفه ای، گفت: شما نیروی انسانی را مجهز می‌کنید اما باید مسئولان دیگر نیز فعال باشند و با حرکت جانانه زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و مهارت آموختگان فنی و حرفه‌ای را فراهم کنند تا بیکار نمانند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: باید زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و مهارت آموختگان فنی و حرفه ای فراهم شود و مسئولان همت کنند تا نیروها بیکار نماند و علم و عمر جوانان ضایع نشود.

حضور سرپرست مرکز در نشست صمیمی جوانان فارغ التحصیل زیرکوه با سرپرست فرمانداری

نشست صمیمی جمعی از جوانان فارغ التحصیل شهرستان زیرکوه با سرپرست فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش  روابط عمومی مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه  به نقل از  پایگاه خبری  زیرکوه نیوز  با هدف شنیدن مشکلات قشر تحصیل کرده شهرستان و ارائه راهکارهای لازم جهت اشتغال جوانان،نشست صمیمی  جمعی از جوانان فارغ التحصیل شهرستان زیرکوه با سرپرست فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

بحث اشتغال جوانان، استفاده از مدیران بومی،بومی گزینی در استخدام دولتی، ظرفیت معادن سنگ شجر و ... توجه به بازایان شهرستان و تهیه بانک اطلاعات اطلاعات فارغ التحصیلان شهرستان از جمله مواردی بود که در این جلسه توسط نمایندگان جوانان شهرستان مطرح گردید.

 

موفقیت یک جامعه فقط در حوزه کار اتفاق می افتد.

سرپرست فرمانداری زیرکوه گفت:موفقیت یک جامعه فقط در حوزه کار اتفاق می افتد.

به گزارش  روابط عمومی مرکز زیرکوه به نقل از پایگاه خبری زیرکوه نیوز  محمدکریمی امشب در نشست صمیمی با جوانان فارغ التحصیل شهرستان زیرکوه، اظهارداشت:تا کنون ۳ انقلاب را پشت سرگذاشتیم که موج اول انقلاب کشاورزی بود و در این انقلاب،کار ،کار یدی بود و انقلاب دوم با تولید ماشین بخار در حوزه صنعتی به وقوع پیوست و انقلاب سوم عصر اطلاعاتی است که اوج استفاده از دانش و خرد در این انقلاب اتفاق افتاده است.
سرپرست فرمانداری زیرکوه با بیان اینکه باید جوانان واقعیت های امروز را بدانند،گفت: سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی شغل در کشور وجود دارد که باید زمینه اشتغال آنها فراهم شود.
وی ادامه داد: ۵۰ درصد این متقاضیان اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی بدون مهارت کار هستند.
کریمی بیان داشت:امادگی مهارت آموزی برای جوانان در سطح کشور وجود دارد و می توانیم با استفاده از ظرفیت فنی و حرفه ای برای آموزش مهارت رایگان استفاده کنیم.
سرپرست فرمانداری زیرکوه بیان داشت:اگر قرار است کشور از این شرایط بیکاری خارج شود باید تلاش شود هر ایرانی حداقل یک مهارت داشته باشد و هر خانواده یک کارگاه مهارت آموزی باشد.
 وی اذعان کرد:جوان انرژی مازاد دارد و اگر حاکمیت،جامعه و خانواده نتوانند این انرژی مازاد را در جهت درست هدایت کنند،قطعا جامعه دچار مشکلاتی خواهد شد.
کریمی با اشاره به اینکه یکی از مولفه های جوانان این است که دنبال شادابی و نشاط هستند، خاطرنشان کرد:باید ارتباطمان را با جوان بیشتر کنیم و جوان را به درستی بشناسیم.
وی با بیان اینکه بیکاری ریشه همه معظلات است، گفت: امروز جوانان ما دو مشکل اصلی دارند که اولی اشتغال و دومی بحث امنیت شغلی است.
کریمی با بیان اینکه موفقیت یک جامعه فقط در حوزه کار اتفاق می افتد،گفت:یک باور باید در شهرستان زیرکوه شکل بگیرد که ما می توانیم بهتر از شرایط امروز در این شهرستان زندگی کنیم.
وی تاکید کرد:به دنبال استخدام نباشید دولت بزرگ شده و هزینه های دولت زیاد شده است بنابراین امروز تنها راه نجات کشور و بالندگی کشور این است که دولت کوچک شود.
کریمی با بیان اینکه انرژی خود را صرف این موضوع کنید که فردای ما باید از امروز بهتر شود،گفت:سیاست امروز سیاست اقتصادی نیست بلکه نگاه منفعت طلبی است بنابراین هر کس عشق به میهن و نظام دارد راهش این است که یک جهاد کاری در خود ایجاد کنیم

 

کمک به اختصاص چارت سازمانی مرکز زیرکوه و احداث ساختمان مرکز

در جلسه مشترک کارگروه تخصصی اشتغال و کمیسیون هماهنگی بانک های استان خراسان جنوبی به توسعه آموزش های فنی و حرفه اي به عنوان يک موضوع زيرساختي اشاره و بر تامین نیروی انسانی مورد نیاز صنایع استان توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در ابتدای این جلسه  مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با تشریح رسالت آموزش فنی و حرفه ای گفت: این اداره کل متولی آموزشهای مهارتی بین سطوح تحصیلی در سطح استان می باشد و فعالیتهای خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر ، نیمه ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی با داشتن 16 مرکز آموزش در قالب 93 کارگاه ثابت و 510 حرفه آموزشی در بخش دولتی . 162 آموزشگاه آزاد با 137 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی که سالانه بطور متوسط 3.5 میلیون نفر ساعت آموزش به انجام میرساند . خوش آیند افزود: رکن اصلی فعالیتهای این اداره ، آموزش و مهارت آموزی است که ماموریت و هویت اصلی آن را شکل می دهد و در قالب دوره های 10 تا 1090 ساعته با آموزش در مراکز ثابت و شعب شهری ، آموزش در مناطق روستایی و عشایری ، صنایع و صنوف ، جوار دانشگاهی ، پادگان ، زندان  و آموزشگاههای آزاد نسبت به تامین نیروی انسانی ماهر مورد نیاز حوزه های مختلف صنعت ، کشاورزی ، خدمات و فرهنگ و هنر در استان اقدام می نماید. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به عملکرد استان در سال گذشته گفت در سال 96  به میزان 3 میلیون و 203 هزار و 361 نفر ساعت تعهد برای استان پیش بینی گردید که با اجرای 3 میلیون و 636 هزار و 775 نفر ساعت آموزش مهارتی این اداره کل موفق به تحقق  113 درصدی تعهدات استان گردید که سرانه آموزشی هر نفر در خراسان جنوبی دو برابر میانگین کشوری بوده است. وی ادامه داد در سال 97 نیز علاوه بر تعهدات آموزشی ابلاغی دو پروژه عمده را در استان پیگیری می کنیم اولی تجهیز کارگاه ایمنی معادن و تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی با همکاری ایمیدرو و دیگری استفاده از کمک های بلا عوض امنیت انسانی کشور ژاپن که خراسان جنوبی جزء دو استانی بوده که موفق به امضای تفاهم نامه شده که در توافق اولیه حدود 6 هزار یورو جهت تجهیز مرکز درمیان بمنظور توانمند سازی نیروی انسانی در نظر گرفته شده است.

خوش آیند در پایان درخواستهایی را به منظور توسعه آموزشهای مهارتی عنوان نمود که مهمترین آنها عبارتند از  تامین اعتبار جهت زیرساخت مراکز و بروز رسانی تجهیزات آموزشی، کمک به تامین اعتبار جهت ایجاد کارگاه های تراش سنگ – فرآوری گیاهان دارویی –  انرژی خورشیدی و راه اندازی کارگاه آکواترونیک ( مدیریت آب ) با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های استان ، کمک به اختصاص چارت سازمانی مرکز زیرکوه و احداث ساختمان مرکز ، حمایت از آموزشگاه های آزاد از طریق اعطای تسهیلات کم بهره و واگذاری زمین با کاربری آموزشی ، کمک به فعال سازی امکانات شبانه روزی در قالب تامین اعتبار، اختصاص اعتبار جهت اعطای تسهیلات خود اشتغالی به مهارت آموختگان رشته های فنی، با توجه به تدوین سند مهارت آموزی استان در سال جاری در قالب طرح پژوهشی ، همکاری دستگاه های موثر در امر اشتغال .

در پایان این جلسه مروج الشریعه، به توسعه آموزش های فنی و حرفه اي به عنوان يک موضوع زيرساختي اشاره کرد و گفت: اداره کل آموزش فني و حرفه اي نقش مهمي در تربيت نيروي انساني ماهر و متخصص براي بكارگيري در بخش هاي مورد نياز در حوزه هاي سرمايه گذاران خارجي خواهد داشت.

وی ادامه داد: در بحث درخواست های مطرح شده توسط آموزش فنی و حرفه ای بجز مورد ساخت که مجاز به انجام آن نیستیم، در بقیه موارد آموزش های فنی و حرفه ای، یک نشست تخصصی با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی برگزار کند، استانداری در این خصوص در راستای حل مشکلات عنوان شده از سوی آموزش فنی و حرفه ای به این سازمان به شرایطی خاص کمک می‌کند. مروج الشریعه  از اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خواست نسبت به  برگزاري کارگاه هاي آموزشي با اولويت فارغ التحصيلان رشته هاي صنعت ،معدن مكانيك، زمين شناسي و... اقدام و بعد از اتمام دوره هاي آموزشي آنها را براي ورود به بازار كار مورد نياز سرمايه گذاران آماده خواهد كرد. استاندار خراسان جنوبی با اشاره به وجود برخی صنایع بزرگ همچنین ایجاد صنایع جدید بر تامین نیروی انسانی مورد نیاز این واحد ها تاکید کرد و ادامه داد: هزینه های آموزش مهارتی نیروهای مورد نیاز از سوی استانداری تامین می شود و بایستی آموزش فنی و حرفه ای در آموزش نیروهای مورد نظر تلاش کرده و نیروهای آموزش دیده مذکور را تحویل واحدهای تولیدی دهد.

اطلاعیه های مهم

سایت های مرتبط

استانداری خراسان جنوبی

پرتال استان خراسان جنوبی