آموزش های فنی و حرفه ای باید توسعه یابد . (مقام معظم رهبری) ************************ این بخشهای مربوط به فنّی‌حرفه‌ای را باید تقویت کرد، باید افزایش داد.(مقام معظم رهبری)

JUX Mega Menu - модуль joomla Видео

دیدار آقای فلاحتی نماینده مردم شریف قاینات و زیرکوه با دکتر سازگار نژاد معاون وزیر و رئیس

 

به گزارش روابط عمومی مرکز فنی و حرفه ای شهرستان زیرکوه به نقل از  روابط عمومی مرکز قاین آقای فرهاد فلاحتی نماینده مردم شریف قاینات و زیرکوه با آقای دکتر سازگار نژاد معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دیدار کردند . در این دیدار که با حضورمهندس خوش آیند مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان و همچنین جمعی از مسولین سازمان  برگزار شد موارد مهمی از جمله در یافت مجوز چارت سازمانی مرکز زیرکوه ،تکمیل و تجهیز ساختمان مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران  قاین ،دریافت مجوز ساخت مرکز زیرکوه ،به روز رسانی تجهیزات مرکز برادران قاین ، راه اندازی  مجدد واحد شبانه روزی مرکز قاین مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مرکز آموزش فنی و حرفه ای قاین و مراکز تابعه سالانه حدود550 هزار نفر ساعت آموزش مهارتهای فنی و خدماتی   در بخش دولتی و 180 هزار نفر ساعت در بخش خصوصی ارایه میکند . اموزشها در بخش دولتی بصورت رایگان و در بخش خصوصی (آموزشگاههای آزاد ) با دریافت شهریه مصوب برگزار میگردد . یکی از اهداف و رسالت اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور کاهش بیکاری با ایجاد محیط آموزشی  مناسب مهارت اموزی و تربیت نیروی متخصص برای فعالیت در واحدهای صنفی و صنعتی کشور می باشد .

با هدف بهره وری بهتر از محصول زرشک صورت گرفت:

با هدف بهره وری بهتر از محصول زرشک صورت گرفت:
برگزاری کارگاه مراقبت دوره رشد زرشک در زیرکوه
با هدف بهره وری بهتر از محصول زرشک، کارگاه مراقبت دوره رشد زرشک درروستای فخر آباد زیرکوه برگزار گردید.

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز، اظهارداشت: با توجه به اهمیت تولیدزرشک در شهرستان زیرکوه  به همت فنی و حرفه ای شهرستان،کارگاه آموزشی مراقبت دوره رشد زرشک برای اولین بار در روستای فخر آباد زیرکوه برگزار گردید.

قاسم اسماعیلی کارشناس ارشد اگرواکولوژی و مربی کلاس ، خاطرنشان کرد:زرشک بعنوان محصول اصلی شهرستان زیرکوه محسوب می شود و در حال حاظر رتبه اول تولید این محصول به شهرستان اختصاص داده شده است که باید از این ظرفیت بیشترین استفاده را کرد.

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه گفت: اگر در خصوص فراوری و بهروی زرشک اقدامی صورت نگیرید شاید در آیند وضعیت پایداری این محصول دچار مشکل شود،‌بنابراین باید با اصول علمی و با استفاده از روش های بهداشتی محصول زرشک را فراوری و در خصوص بازاریابی محصول نیز تمهیداتی پيش بيني شود.

وی تصریح کرد: در دوره مراقبت زرشک شرکت کنندگان ابتدا گیاه شناسی زرشک و سپس نحوه نگهداری و مراقبت و بازاریابی و ایده پردازی در تولید محصول جدید فراوری شده از زرشک را آموزش می بینند.

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه اذعان داشت:این دوره با استقبال 24 نفر به مدت 2 هفته در روستای فخر آباد درحال برگزاری است .

اسماعیلی گفت:کشاورزان روستای فخرآباد به دلیل کمبود آب و کمبود زمین کشاورزی گياه زرشک را بعنوان محصول اصلی کشاورزی کشت و کار می کنند.

پژوهشگر کشاورزی پایدار، بیان داشت:کشت درختچه مقاوم زرشک در حاشیه رودخانه ها علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک نقش مهمی در جلوگیری از خسارت احتمالی باران های سیل آسا دارد.

اسماعیلی با بیان اینکه زرشک بی دانه در  سال های  اخیر بصورت فزاینده ای در حال توسعه است،‌گفت:صادرات این محصول میتواند اقتصاد کشاورزی منطقه را بهبود بخشد.

ثبت نام 216 نفر در مراکز فنی و حرفه ای زیرکوه/آموزش 79 هزارنفر ساعت آموزشی در سال 96

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 4 هزار ساعت آموزشی و 79 هزار نفر ساعت آموزشی در مراکز فنی و حرفه ای حاجی آباد و شاسکوه برگزار شده است و امیدواریم این میزان تا پایان سال به 120 هزار نفر ساعت آموزشی برسد.

مهندس اسماعیلی در گفت و گو با  پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:ازابتدای سال جاری تعداد 216 نفر کارآموز در مراکز فنی و حرفه ای زیرکوه ثبت نام کرده اند که تعدادی آموزش دیده اند و تعدادی نیز در دوره های جاری در حال آموزش هستند.

 سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه خاطرنشان کرد:از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 4 هزار ساعت آموزشی و 79 هزار نفر ساعت آموزشی در مراکز فنی و حرفه ای حاجی آباد و شاسکوه برگزار شده است و امیدواریم این میزان تا پایان سال به 120 هزار نفر ساعت آموزشی برسد.

وی ادامه داد: این میزان در سال گذشته بالغ بر 95 هزار نفرساعت آموزشی و در سال 94 به علت کمبود مربی و کمبود امکانات این میزان 25 هزار نفر ساعت آموزشی بوده است.

اسماعیلی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون 216 نفر در مراکز فنی و حرفه ای زیرکوه ثبت نام کرده اند،تصریح کرد:تعداد کارآموزان در سال گذشته 491 نفر بوده است که این افراد در 36 کارگاه و در مدت 6 هزار ساعت آموزشی در رشته های کشاورزی،کامپیوتر،برق،قالی بافی،صنایع دستی،لوله کشی و جوشکاری گازوکارآفرینی فعال بوده اند و آموزش های لازم را دیده اند.

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه با تاکید بر آموش مهارت های فنی و حرفه ای ،بیان داشت:مقام معظم رهبری دانشگاه گرایی را خطا می دانند و معتقدند که بحث مهارت زودتر می تواند به اشتغال ختم شود و بر همین اساس آموزش های فنی و حرفه ای در مناطق محروم می تواند زمینه اشتغال بسیاری از افراد را فراهم کند .

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد که نمی توانند در دانشگاه تحصیل کنند ،می توانند با آموزش مهارتهای فنی و حرفه ای صاحب شغل شوند،گفت:ما با برنامه ریزی و نیاز سنجی که انجام داده ایم سعی کرده ایم رشته های مربوط به خود شهرستان را آموزش بدهیم تا افراد بتوانند شاغل شوند و کسب روزی کنند.

اسماعیلی با اشاره به مشکل فضا در مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه،خاطرنشان کرد: مشکل اساسی ما در شهرستان زیرکوه بحث کمبود تجهیزات آموزشی و کمبود فضای آموزشی است و در شهر حاجی اباد این کمبود به شدت احساس می شود بنابراین به شدت پیگیر هستیم تا زمین مورد نظر تامین شود و خوشبختانه تا کنون با دید باز مسئولان قول مساعد داده شده است و مبلغ 350 میلیون تومان نیز قول داده شده است و امیدواریم با همکاری شورای اسلامی ،همکاری فرمانداری و سایر مسئولان بحث زمین هر چه سریعتر تامین شود تا ان شاءالله شروع به ساخت نمائیم و از این وضعیت خارج شویم.

 

حضور سرپرست مرکز در نماز جمعه عبادی ، سیاسی شهر حاجی اباد در روز ملی فنی و حرفه ای و ایراد سخنرانی

حضور سرپرست مرکز در نماز جمعه عبادی ، سیاسی شهر حاجی اباد در روز ملی فنی و حرفه ای و ایراد سخنرانی .. 

 

 امام جمعه محترم و موقت شهرستان حاج آقای علی پور در قسمتی از خطبه های نماز جمعه به اهمیت اموز ش های فنی و حرفه ای پرداختند که متن کامل صحبت ایشان به شرح ذیل است :

روز کارافرینی و آموزشهای فنی و حرفه ای که خب این خیلی بجاست که در امسال که از سوی مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی , تولید و اشتغال بروند افرادی که مستعد هستند برادران و خواهران در حرفه های که هست آموزش های که هست این آموزش ها را ببینند و اشتغال ایجاد بشه وقتی انسان حرفه ای را یاد بگیره هم میتونه  دردی رو از جامعه دوا بکند و هم خودش بیکار در اجتماع نخواهد بود

 

 

 همچنین به مناسبت 6 مرداد روز ملی فنی و حرفه ای مهندس اسماعیلی سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه در نماز جمعه شهرستان زیرکوه 
(شهر حاجی آباد ) سخنرانی کردند 

 

متن کامل سخنرانی مهندس اسماعیلی :

بسم الله الرحمن الرحیم                                              

الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین.

 خوشامد عرض میکنم به همه‌ی برادران و خواهران عزیز

هفته ملی مهارت و  روز شش مرداد ماه روز ملی فنی و حرفه ای را به همه ی عزیزان  تبریک عرض میکنم

به همین مناسبت امروز وقت شما عزیزان را گرفتیم تا در خصوص عملکرد و برنامه های اتی مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه با شما صحبت کنیم .

  در خصوص اهمیت مهارت اموزی همین بس که رهبر فرزانه انقلاب تاکید ویژه ای بر مهارت اموزی و توسعه فنی و حرفه ای دارن ایشان در بخشی از سخنان اخیر خود در جمع معلمان و فرهنگیان  در ابتدای سال این طور تاکید کردن  

این‌که بنده سالهای متمادی -چندین بار تا حالا- روی این هنرستان‌ها و فنّی‌حرفه‌ای‌ها تکیه میکنم، به‌خاطر این است. این بخشهای مربوط به فنّی‌حرفه‌ای را باید تقویت کرد، باید افزایش داد. خیلی‌ها هستند که در تحصیلات مربوط به هنرستان کار کرده‌اند، در فنّی‌حرفه‌ای پیش رفته‌اند، یاد گرفته‌اند، بلد شده‌اند که چه کار کنند، آمده‌اند، مشغول کار کردنند؛ هم زندگی مادّی‌شان تأمین است، هم ازلحاظ روحی شادابند، هم دارند به جامعه خدمت میکنند؛ این بهتر است یا آن ‌که زحمت کشیده و مدرک دکتری هم گرفته، [امّا] بیکار نشسته آنجا، کار پیدا نمیکند،

رسالت مهم آموزش فنی و حرفه ای در شهرستان زیرکوه آموزش مهارت به افراد است برای ایجاد شغل چون یکی از مهمترین

رکن اشتغال داشتن مهارت است

مرکز آموزش فنی و حرفه ای زیرکوه در سال  1392 بعنوان هسته اداری و مرکز جذب و پذیرش کار آموز در شهرستان زیرکوه افتتاح گردید

در ساله های اخیر فعالیت مرکز در این شهرستان شتاب فزاینده ای گرفته است  

در سال 1395 تعداد 5 نفر مربی  از رشته های مختلف آموزشی به شهرستان زیرکوه تزریق شدند .

که در بحث عملکرد آموزشی  تعداد95000 نفر ساعت آموزش در سال از مهمترین دست آورد های مرکز با توجه به اندک  امکانات و تجهیزات در سال بوده است که نسبت به مشابه سال قبل 4 برابر رشد داشته است

از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 4 هزار ساعت آموزشی و که معادل 79 هزار نفر ساعت آموزشی در مراکز فنی و حرفه ای

حاجی آباد و شاسکوه برگزار شده است و امیدواریم این میزان تا پایان سال به 120 هزار نفر ساعت آموزشی برسد.

از ابتدای سال جاری تا کنون 216 نفر در مراکز فنی و حرفه ای زیرکوه ثبت نام کرده اند،

:ما با برنامه ریزی و نیاز سنجی که انجام داده ایم سعی کرده ایم رشته های مربوط به خود شهرستان را آموزش بدهیم تا افراد بتوانند شاغل شوند و کسب روزی کنند.

رشته های نیاز سنجی شده و در حال آموزش برای خواهران و براداران

شامل گوهر تراشی باتوجه به وجود سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در شهرستان

لوله کشی گاز خانگی و تجاری با توجه به گاز رسانی به شهرستان

برق ساختمان با توجه به نیاز بازار جهت تامین نیروی متخصص برق

صنایع دستی با توجه به اهمیت صنایع دستی در راه اندازی  کسب و کار خانگی

رشته های مختلف آموزشی مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه شامل  

گیاهان دارویی پرورش قارچ زراعت زعفران و زرشک گلخانه تراریوم تعمیر تراکتور و تیلر محیط زیست

گوهر تراشی - کامپیوتر برق ساختمان درجه 1 2 3 تاسیسات لوله کشی گاز خانگی و تجاری نمد دوزی قالی بافی و رشته های مختلف صنایع دستی  است

 دوره های مختلف  مهارتی مرکز آموزش فنی و حرفه ای زیرکوه  بصورت کاملا رایگان است و طول دوره هم کوتاه مدت است از یک ماه تا شش ماه می باشد

متقاضیان میتوانند در ساعات اداری همه روزه به مرکز آموزش فنی و حرفه ای در شهرستان زیرکوه به ادرس بلوار جهاد جهاد دو  مراجعه کنند

و سلام علیکم و رحمت الله و برکاته

 

هفته مهارت گرامی باد

 

نام گذاري روزهاي هفته مهارت

رديف روز تاريخ عنوان
1 شنبه 31/4/1396 آموزش فنی و حرفه ای؛ اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال
2 یکشنبه 1/5/1396 آموزش فنی و حرفه ای؛ جوانان، مهارت، تدبیر و امید
3 دوشنبه 2/5/1396 آموزش فنی و حرفه ای؛ بانوان، مهارت و تعالی سبک زندگی
4 سه شنبه 3/5/1396 آموزش فنی و حرفه ای؛ کارآموزان، فرهنگ کار و مهارت آموزی
5 چهارشنبه 4/5/1396 آموزش فنی و حرفه ای؛ مربیان، افزایش توان ملی
6 پنج شنبه 5/5/1396 آموزش فنی و حرفه ای؛ نخبگان مهارتی، توسعه بخش خصوصی
7 جمعه 6/5/1396 ترویج آموزش های فنی و حرفه ای و کارآفرینی

 

اطلاعیه های مهم

سایت های مرتبط

استانداری خراسان جنوبی

پرتال استان خراسان جنوبی