آموزش های فنی و حرفه ای باید توسعه یابد . (مقام معظم رهبری) ************************ این بخشهای مربوط به فنّی‌حرفه‌ای را باید تقویت کرد، باید افزایش داد.(مقام معظم رهبری)

JUX Mega Menu - модуль joomla Видео

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی از درخشش جوانان استان در هجدهمین دوره مسابقات ملی مهارت خبر داد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی از درخشش جوانان استان در هجدهمین دوره مسابقات ملی مهارت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز زیرکوه به نقل از سایت  اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی، حسین خوش آیند امروز در جمع خبرنگاران از موفقیت تیم مهارت استان خراسان جنوبی در هجدهمین مسابقات ملی مهارت خبر داد و اظهار داشت: ایجاد بستر مناسب جهت رقابت سالم بین مهارت آموختگان، اعتلای ارزش کار در جوانان و جامعه، ایجاد فرصت و امکان تبادل اطلاعات فنی و حرفه‌ای بین جوانان، ایجاد فرصت مناسب جهت شکوفایی و کشف استعدادهای حرفه‌ای جوانان، فراهم نمودن شرایط شرکت حرفه آموختگان در صحنه رقابت‌های بین‌المللی و آشنایی با تکنولوژی پیشرفته و جدید از جمله اهداف برگزاری مسابقات ملی مهارت است.

وی با بیان اینکه امسال هجدهمین مسابقات ملی مهارت در بازه زمانی 24 تا 27 تیرماه با حضور جوانان ماهر سراسر کشور برگزار شد، افزود: این مسابقات هرسال در سه مرحله شهرستانی، استانی و ملی با حضور استعدادهای برتر مهارتی برگزار می شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه امسال تیم استان خراسان جنوبی در 9 رشته و با 12 رقابت کننده به مرحله کشوری هجدهمین مسابقات ملی مهارت اعزام شدند، گفت: در این مسابقات از استان خراسان جنوبی محمد زارع نژاد در رشته نگهداری ماشین‌های سنگین، صادق شمسی نژاد در رشته فناوری آب و سید مهدی امیرآبادی در رشته نجاری موفق به کسب مدال طلا شدند.وی ادامه داد: همچنین علی دیمه کار در رشته اتصادلات چوبی مدال نقره این دوره از رقابت‌ها را از آن خود کرد و مرضیه امیدی نیا در رشته فناوری طراحی گرافیک نیز موفق به دریافت دیپلم افتخار شد.

خوش آیند بیان کرد: برگزیدگان نهایی هجدهمین مسابقات ملی مهارت پس از شرکت در اردوهای آماده سازی در رشته های منتخب به چهل و پنجمین مسابقات جهانی مهارت که در سال 2019 در کشور روسیه برگزار می شود، اعزام خواهند شد.

اشنایی با اداره کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی دارای 11 شهرستان، 28 شهر، 25 بخش، 61 دهستان و 3555 آبادی به عنوان سومین استان پهناور کشور با مساحت 151193 کیلومتر مربع به مرکزیت بیرجند در شرق کشور واقع شده است. این استان از شمال به استان خراسان رضوی و از شرق به طول 331 کیلومتر دارای مرز مشترک با کشور افغانستان بوده و از غرب به استان های یزد، اصفهان و سمنان و از جنوب به استان های کرمان و سیستان و بلوچستان محدود می گردد . بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت آن برابر با ۷۳۲۱۹۲ نفرمی‌باشد و از این نظر ۲۸اُمین استان کشور است. این استان مهد پرورش بزرگان و مشاهر زیادی بوده که پدر علوم ارتباطات، تعلیم و تربیت، جغرافیا، تاریخ معاصر، سم شناسی، ارتودنسی، پرستاری، کتابداری، زبان شناسی و گویش شناسی از آن جمله اند.

وجود محصولات کشاورزی منحصر به فرد از قبیل زعفران، زرشک و عناب، رتبه اول ذخایر معدنی کشور با وجود 358 ميليون تن ذخاير شناخته شده، برخورداری از جاذبه های طبیعی و تاریخی، همجواری با کشور افغانستان، قرارگرفتن اين استان در كريدور شمال – جنوب و شرق – غرب كشور و وجود دانشگاهها و مراكز آموزشي متعدد با قدمت آموزشي طولاني از مزیت های این استان می باشد.

متعاقب تقسیم استان در سال 1383 با مصوبه هیأت دولت و مجلس شورای اسلامی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان فعالیت خود را با سه مرکز آموزشی و 10 آموزشگاه آزاد آغاز نمود.

اکنون اداره کل آموزش فنی و حرفه ای متولی آموزشهای مهارتی بین سطوح تحصیلی در سطح استان می باشد و فعالیتهای خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر ، نیمه ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی با داشتن 18 مرکز آموزش در قالب 120 کارگاه ثابت و 430 حرفه آموزشی در بخش دولتی . 160 آموزشگاه آزاد با 184 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی که سالانه بطور متوسط 3.5 میلیون نفر ساعت آموزش به انجام میرساند .

رکن اصلی فعالیتهای این اداره ، آموزش و مهارت آموزی است که ماموریت و هویت اصلی آن را شکل می دهد و در قالب دوره های 10 تا 1090 ساعته با آموزش در مراکز ثابت و شعب شهری ، آموزش در مناطق روستایی و عشایری ، صنایع و صنوف ، جوار دانشگاهی ، پادگان ، زندان و آموزشگاههای آزاد نسبت به تامین نیروی انسانی ماهر مورد نیاز حوزه های مختلف صنعت ، کشاورزی ، خدمات و فرهنگ و هنر در استان اقدام می نماید. لازم به ذکر است تمامی خدمات آموزشی ارائه شده در بخش دولتی رایگان می باشد . جامعه هدف این اداره کل کارجویان ، روستاییان ، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی ، سربازان پادگانها ، زندانیان، شاغلین صنایع و صنوف و تمامی کسانی که بدنبال مهارت هستند می باشد .

 
 
؛برگرفته شده از سایت اداره کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی http://www.sktvto.ir

پیش بینی ارائه 4 میلیون و 40 هزار نفر - ساعت آموزش مهارتی

مديركل آموزش فني وحرفه اي استان خراسان جنوبی از پیش بینی ارائه 4 میلیون و 40 هزار نفر - ساعت آموزش مهارتی در سال 97 به جویندگان مهارت در سطح اين استان در بخش دولتی و خصوصی خبر داد.

به گزارش روابط عمومي فنی و حرفه ای شهرستان زیرکوه به نقل از  اداره كل آموزش فني و حرفه اي خراسان جنوبی، حسن خوش آیند، مديركل آموزش فني وحرفه اي اين استان گفت: این آموزش های مهارتی در بخش های مراکز ثابت و سیار شهری، آموزش به آسیب دیدگان اجتماعی، آموزش در جوار دانشگاه ها، کار آموزی در محیط کار واقعی، آموزش در صنایع، آموزش در زندان ها، آموزش در پادگان ها و آموزش به روستائیان و عشایر اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه عملکرد سال گذشته استان 114 درصد تحقق داشته است اظهار کرد: بر اساس تعهدات سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور می بایست در سال گذشته 3 میلیون و 203 هزار و 361  نفر - ساعت آموزش در بخش دولتی ارائه می کردیم که با ارائه 3 میلیون و 638 هزار و 163 نفر ساعت توانستیم بیش از تعهدات تعریف شده عملکرد آموزشی داشته باشیم.

خوش آیند افزود در سال 97 در راستای برنامه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در بخش دولتی 2 میلیون و 990 هزار و 109 نفر ساعت آموزش در بخش های مختلف برگزار خواهد شد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای با بیان اینکه امروز گفتمان غالب جامعه بحث مهارت آموزی است اظهار کرد: در تلاش هستیم تا در سال جدید و با پیروی از برنامه ها و سیاست های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و انجام نیاز سنجی دقیق اثر بخشی دوره های آموزشی در بخش دولتی و خصوصی را دو چندان کنیم.

وی گفت: متأسفانه فرهنگ کار در جامعه ما دچار آسیب شده است و افراد کار را به پشت میز نشینی تعبیر می کنند در حالی که افراد جویای کار در صورت کسب مهارت در رشته های مختلف فنی و خدماتی می توانند جذب بازار کار شوند.

خوش آیند در پایان خاطر نشان کرد: ارائه آموزش های مهارتی در 18 مرکز آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی به صورت رایگان می باشد.

آشنایی با شهرستان زیرکوه

 

درباره شهرستان زیرکوه 

موقعیت تاریخی 

کارشناسان باستان شناسی از شهری تاريخي در دق پترگان نام ميبرند که همان يزوديه (يزدان) قديمي ترين اثر باستاني در پترگان مي باشد كه دست افزار سنگي داشته ورد پاي انسان دوره نوسنگي در اين دق ديده شده است.
یزدان واقع در دق پترگان طی قرون سوم تا پنجم هجري قمري آباد و بارونق بوده و اين شهر باستاني بر اثر زلزله يا سيل در عمق دو متري خاک مدفون شده است شناخت بيشتر اين شهر نياز به کلنگ باستان شناسان دارد.
نام این محل در گذشته یزدويه منتسب به يزدگر بوده و هنوز اثر ارگ يزدگرد در آن باقيست.يزدويه به مرور زمان به يزدان تغيير نام داد.در کتاب جغرافياي تاريخي خراسان «جغرافياي حافظ ابرو» بسال ۸۳۰هجري قمري از يزدان با نام يزدويه ياد شده است.

 

موقعیت جغرافیایی

عرض جغرافیایي : ۳۳ درجه، ۲۳ دقيقه .
طول جغرافیایي : ۲۰ درجه، ۶۰ دقيقه .
فاصله مرکز شهرستان از مرز مشترک : ۸۵ كیلومتر
طول مرز مشترک با افغانستان : ۱۴۷ کیلومتر
ارتفاع از سطح دریا : ۱۳۳۰ متر

در شرقی ترین نقطه از سرزمين قهستان که وسعت آوازه اش از برگ برگ سفرنامه ناصرخسرو و بهارستان آيتي به گوش مي¬رسد، منطقه اي وجود دارد با نام «زيرکوه». شايد براي خيلي ها اين سوال پيش آمده باشد كه چرا زيركوه؟ در پاسخ بايد گفت كه مهم¬ترين ارتفاعات اين منطقه رشته كوه شاسكوه و آهنگران به طول تقريبي ۳۰ كيلومتر مانند كمربندي بخش مركزي شهرستان قاين را از اين منطقه جدا ساخته و عمده ساكنان آن يا در حاشيه اين رشته كوه و يا در دشت وسيعي كه محدوده آن را مي توان چنين ترسيم نمود، روزگار مي¬گذرانند. منطقه زيركوه در سال ۱۳۹۱ به شهرستان ارتقا يافت. اين شهرستان در شمال شرقي استان واقع شده‌ و مركزيت آن شهر حاجي آباد است؛ از شمال به شهرستان خواف – از جنوب به شهرستان درميان – از شرق به كشور افغانستان و از غرب به شهرستان قاين محدود شده است.
 
مساحت : ۹۱۸۵ کیلومتر مربع
جمعیت : جمعیت: ۴۱۲۴۰ نفر - نرخ رشد جمعيت : ۱/۲ % 
 
 
تقسیمات شهرستان 
شهرستان زیرکوه از ترکیب بخش هاي زير ايجاد مي گردد:
بخش مرکزی به مرکزیت شهر حاجي آباد شامل دهستانهاي زيركوه و پترگان
بخش مرکزی شهرستان زیرکوه با مساحت ۵۹۰۸ كيلومتر مربع از شمال با بخش شاسكوه، از شرق با كشور افغانستان، از غرب با بخش مركزي قاينات و بخش زهان و از جنوب با شهرستان درميان همسايه است. آب و هواي بخش، گرم و خشك است و متوسط بارندگي ۶۵ ميليمتر مي باشد و ۳۰% روستاها در مناطق كوهستاني واقع شده¬اند. 
از لحاظ تقسیمات کشوری اين بخش داراي تعداد دو دهستان زيرکوه و پترگان و يك نقطه شهري به نام حاجي آباد مي باشد كه مركز دهستان پترگان روستاي شاهرخت است. جمعيت روستايي بخش براساس سرشماري سال ۱۳۹۰ تعداد ۱۴۲۱۶ نفر با ۳۷۱۸ خانوار مي باشد. بخش مركزي داراي ۴۶ آبادي داراي سكنه كه از اين تعداد ۳۶ روستا داراي دهياري و شواري اسلامي هستند و ۱۱ روستا داراي جمعيت بالاي ۱۰۰ خانوار مي باشند و ۷ هزار نفر عشاير در روستاهاي بخش موجود مي باشند. تعداد شهداي بخش ۶۱ شهيد بوده كه در ۱۴ گلزار مدفون هستند.

بخش زهان به مرکزیت شهر زهان شامل دهستانهای زهان و افين
بخش زهان با وسعتی بیش از ۲۱۰۰ کيلومتر مربع در منطقه اي کوهستاني واقع شده و داراي آب و هواي معتدل مي باشد. اين بخش از ۴۵ روستا و آبادي برخوردار مي باشد و از طرف شمال به شهر اسفدن از توابع شهرستان قاينات، از جنوب به شهر قهستان از توابع شهرستان درميان، از طرف شرق به روستاي پيشبر بخش مركزي و از طرف غرب نيز به شهرستان قاينات محدود مي شود. فاصله مركز بخش تا مركز استان ۱۰۰ كيلومتر و تا مركز شهرستان ۵۰ كيلومتر مي باشد، جمعيت بخش ۱۴۵۶۵ نفر مي باشد كه شهر زهان به عنوان تنها شهر بخش حدود ۲۰۰۰ نفر جمعيت داشته و بقيه مردم بخش در روستاها زندگي مي كنند. شغل اغلب مردم كشاورزي و دامداري است، توليد محصول استراتژيك زرشك شغل اصلي و حياتي مردم بخش مي باشد و به عبارتي اغلب مردم از راه توليد و فروش اين محصول امرار معاش مي نمايند و در موارد محدودي توليد آلو، گندم و جو نيز در سطح بخش صورت مي گيرد.

بخش شاسکوه به مرکزیت روستای آبيز شامل دهستانهاي شاسكوه و بهمن آباد
موقعیت جغرافیايي: اين بخش در ۵۹ درجه و ۴۵ دقيقه طول جغرافيايي و ۳۳ درجه و ۱۷ دقيقه عرض جغرافيايي و در ارتفاع ۱۴۹۰ متر از سطح دريا قرار گرفته است و از شمال با استان خراسان رضوي (شهرستان خواف) از جنوب با بخش مرکزي شهرستان زيرکوه از شرق با دهستان پترگان و كشور افغانستان و از غرب با بخش مركزي شهرستان قاينات مرز مشترك دارد. مساحت اين بخش حدوداً ۱۱۷۷ كيلومتر مربع و فاصله مركز بخش تا مركز شهرستان ۱۰ كيلومتر مي باشد.
اطلاعات جمعیتی: جمعيت بخش شاسکوه در سرشماري سال ۹۰ با احتساب ۲۰۰۰ نفر از عشاير کوچنده جمعاً ۱۱۵۰۰ نفر مي باشد، تعداد كل آبادي¬ها و روستاهاي اين بخش ۵۹ مي باشد كه از اين تعداد ۱۷ آبادي داراي سكنه مي باشد.
 
 
آب  و هوا 
نوع اقلیم: دشت و کوهستان نوع آب و هوا : نیمه گرمسير
متوسط بارندگی : ۱۵۰ میلي متر درجه حرارت ماکزيمم : ۳۸ درجه درجه حرارت مينيمم : ۱۰ـ درجه
از نظر اکولوژیکی منطقه اي نيمه¬گرمسير با بارندگي¬هاي خفيف و پوشش گياهي مناسب در مراتع است، اين پوشش دامداران را براي گذران زندگي يار و ياور بوده است.
 
نقشه شهرستان 
 
 
 
 
 منبع : برگرفته شده از سایت فرمانداری زیرکوه

مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان خراسان جنوبي: سفارش سازي آموزش ها برای توانمندسازی نیروی کار بدو استخدام

در اولين همايش هم انديشي برنامه ريزي تعاملي سال 1397 مديران كل ستادی واستانی سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور، اهم فعاليت ها و برنامه های اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبي تبیین شد.

در اولين همايش هم انديشي برنامه ريزي تعاملي سال 1397 مديران كل ستادی واستانی سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور، اهم فعاليت ها و برنامه های اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبي تبیین شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، حسين خوش آيند، مدير كل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبي در اولين همايش هم انديشي برنامه ريزي تعاملي سال 1397 مديران كل ستادی و استانی این سازمان که به ميزباني استان اصفهان از بیست و دوم تا بیست و سوم ارديبهشت جاری برگزار شد، اهم برنامه های سال 1397 در حوزه آموزش فنی و حرفه ای اين استان را تبیین کرد.

اهم فعالیت ها و برنامه های سال 1397 در حوزه آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبي

-سفارش سازي آموزشهاي مهارت صنايع استان در راستاي توانمندسازي نيروي كار بدو استخدام

-طراحي نرم افزار آموزش MBTI

-سند توسعه مهارتي استان خراسان جنوبي با رويكرد بازاريابي آموزشهاي فني و حرفه اي با مشاركت دانشگاه بيرجند تدوين شده است.

-كاروان مهارت آموزي اميد در استان با هدف توسعه عدالت آموزشي و افزايش سطح برخورداري مناطق محروم راه اندازي  شده است.

-توانمندسازي زنان روستايي و عشايري با استفاده از سرمايه گذاري ژاپن

-ايجاد كارگاه آموزش ايمني در معادن

اطلاعیه های مهم

سایت های مرتبط

استانداری خراسان جنوبی

پرتال استان خراسان جنوبی